Jak správně připravit čaj

Jak správně připravit čaj

Asi vás nepotěším, když vám hned ze začátku sdělím, že neexistuje obecné pravidlo pro přípravu čajů v praxi. Naučím vás, ale jak si udělat svá vlastní pravidla a jak se stát čajovým umělcem.

V zásadě se nejčastěji používají dva způsoby přípravy. Jedním z nich je západní styl přípravy, takový ten, který všichni znáte, jedna lžička čaje na šálek a louhovat 3-5 minut. Je to styl přípravy, kterým nic nezkazíte, pokud si chcete dopřát základní chuť čaje. Pokud si však čaj chcete užít každým douškem a zajímá vás každé zákoutí chutí čajových lístků v jednotlivých nálevech, pak byste měli vyzkoušet čajový rituál Gong Fu Cha.

Vysvětlím vám gro tohoto ceremoniálu. Zatímco v západním stylu přípravy čaje používáme menší množství čaje a louhujeme déle. V čajovém rituálu Gong Fu Cha používáme větší množství čaje a louhujeme kratší dobu, tím docílíme zajímavějších a bohatších chutí v jednotlivých nálevech.

Návod na čajový rituál Gong Fu Cha

Nejdříve si připravte prázdnou konvici na louhování čaje, konvici s převařenou vodou. Základem je i čajové moře, čajový mazlíček apod. Na začátek nám však stáčí znát základy.

  1. Do louhovací konvice přelejeme převařenou vodu a tím konvici ohřejeme – vodu vylejeme a konvičku uzavřeme poklopem.
  2. Přesypeme požadované množství čajových lístků do konvice a zalejeme vodou. Nyní však vodu ihned vyléváme, jelikož tím očistíme lístky od nečistot.
  3. Konvici zalejeme znovu vodou, uzavřeme poklopem a louhujeme.
  4. Louhujeme od 20-60 sekund, záleží na typu čaje a pořadí nálevu. Nebojte se experimentovat a zkoušet chuť každého nálevu. Nezapomeňte si k čaji také přivonět.

Obecně platí, že k západnímu stylu přípravy budete potřebovat 1-2g čaje na 2-5 minut louhování a k čajovému rituálu Gong Fu Cha 3-6g na 20-60 sekund na 100ml vody.

Obecné zásady přípravy čaje

  • Pokud nemáte vyzkoušeno, tak nikdy nepřipravujte čaj podle lžiček. Jedna lžička zeleného čaje může mít 2g, kdežto jedna lžička bílého čaje Pai Mu Tan může mít ani ne půl gramu.
  • Jak dlouho louhovat a kolik gramů? Tyto dvě otázky dostávám neustále. Nejde říct, jak dlouho louhovat, když nevíme, kolik gramů čaje a nejde říct kolik gramů čaje, když nevíme, jak dlouho louhovat. Tyto dva aspekty spolu úzce souvisí.
  • Jak je silný čaj? Takový, jaký si ho uděláš takový ho máš. Můžete si i ten nejjemnější čaj udělat velmi silným, nikoliv však dobou louhování, tak jako poměrem vody a množstvím čaje.
  • Čaj vždy uchovávejte v tmavé uzavřené nádobě nebo sáčku
  • Většinu čajů nejdříve propláchněte
  • Nebojte se testovat a zkoušet různé doby louhování, teploty vody, hmotnost čaje apod.

Můj vlastní „Čajový zákon čtyř ukazatelů“

Objem vody – abychom věděli kolik čajů chceme a kolik gramů čaje je zapotřebí, tak musíme znát objem

Hmotnost čaje – Jakým stylem chceme dělat čaj? Západním nebo východním? Dle toho se odvíjí, jaká bude vhodná hmotnost čaje.

Obecně platí, že

  • Čím chci silnější čaj, tím si dám větší hmotnost čaje.
  • Čím více chci nálevů, tím větší množství čaje použiju.
  • Pokud chci čaj louhovat kratší dobu a prozkoumávat každou vrstvu chutí zvlášť, tak musíme použít větší množství čaje.

Doba louhování – Doba louhování a teplota vody spolu velmi souvisí. Pokud čaj louhujeme v příliš studené vodě, tak se musíme louhovat déle, a čaj může být nepříjemně trpký.

Teplota vody – abychom extrahovali co nejvíce kvalitní čaj, tak teplota musí být vždy ta správná, nebojte se experimentovat a dle našich dlouholetých zkušeností, je vždy lepší použít vyšší teplotu než tu nižší.

Pokud nevíte, jaký objem čaje si chcete připravit, tak nikdy nemůžete vědět kolik gramů čaje použít.

Pokud nevíte, kolik nálevů chcete dělat, nikdy nemůžete vědět jakým stylem si čaj připravit.

Pokud nevíte, jakou teplotu vody použít, nikdy nebudete vědět, jak dlouho louhovat.

Takto bych mohl pokračovat dál a dál. Všechny čtyři ukazatele jsou spolu úzce spojeny a jeden bez druhého nemůže fungovat.

Nejlepší bude, když vám vše ukážeme na příkladech.

Zpět do obchodu